KOÇLUK OLUMSUZ DÜŞÜNCEYE KARŞI

10 Aralık 2018

İnsan gerçekten akıllı bir varlık mı? Eğer öyleyse dinozorlar tam 100 milyon yıl boyunca dünya üzerindeki varlıklarını sürdürebilmişken, neden insanoğlu özellikle sanayi devrinden sonra hızlanan bir tempoyla son 200 yıl içerisinde dünyayı bu kaotik hale getirdi? Neden savaşıyoruz, birbirimizi öldürüyoruz? Neden kaynakları eşit paylaşamıyoruz? Neden Afrika’da çocuklar açlıktan ölüyor? Neden doğayla dengeli bir yaşam kuramıyoruz? Ve belki de en önemli soru: neden mutlu olamıyoruz? Neden insanlığın %95’inin psikolojik desteğe ihtiyacı var? Neden aklımızı mutlu olmayı seçme yönünde kullanamıyoruz? İnsanoğlu mutsuzsa, onun gerçekten akıllı olduğunu iddia etmek ne kadar gerçekçi olacaktır ki? Akıl mutlu olmaya yaramıyorsa neye yarıyor ki?

Bütün bu sorular, yaşama yönelik “kaygı dolu” bir bakış açısına sahip olmamızdan kaynaklanmaktadır. Amacımız hep geleceği güvence altına almak doğrultusunda çünkü bilinçaltımız bu konuda on binlerce yıldır öğretilenler doğrultusunda şartlanmış durumda. Şartlanmış zihin de sadece düşünceyle var olabildiğine inanan sözde “modern” insanı (ego insanı) yarattı. Ve kaygıyla düşünen insan, kaygılarının gerçekleşmesine tanık oluyor bu dönemde, hepsi bu. Sürüngen beynimizin bildiği tek motivasyon olan “korkuyla tetiklenme” bu korku imparatorluğunu yarattı.

Kısacası aklımızı “akıllıca” kullanmayı tamamen unutmuşuz. Ama hala bu döngüden sıyrılabiliriz, bu çerçevede yaşam koçluğu bizim için harika bir araç. Olup bitene hayıflanmayı bırakarak, sadece olumlu düşünce tarzını benimseyerek ileriye yönelik pozitif kararlar almak ve onları küçük somut adımlarla evrene sunmak, yaşam koçluğu disiplininin en önemli çıktıları. Yani aklımızı yeniden akıllıca kullanmaya başlamanın yoludur yaşam koçluğunun tarifi.

Sürüngen beyne ve limbik sisteme bizi şimdiye dek hayatta tuttukları için teşekkür etme vakti. Ama artık devir prefrontal cortex’imizin devri. Beynimizin ön-üst kısmında bulunan ve hayal gücümüzün, görsel hafızamızın merkezi bu gelişmiş dev loblar, bize tüm arzularımızı yaşama yansıtmak üzere bekleyen, tanrısal yaratıcı parçalarımız. Yaşam koçluğunda aynı kas geliştirir gibi, olumlu düşünme ve yaratma beyin dokularımızı geliştiriyoruz. Mensubu olduğum Erickson Yaşam Koçluğu ekolü, aynı zamanda barındırdığı NLP (neuro linguistic programming) teknikleri ile sürece son derece etkin katkı yapıyor.

 

Telefon : (216) 459 83 24 E-mail : iletisim@oguzakyildiz.com.tr Adres : UMAY Bilim Sanat Yaşam Merkezi
Öncü Sokak, Büyükhanlı Konutları B2 Blok
Kat:7, Daire:20-21 Suadiye
Copyright @ 2015 Oğuz Akyıldız